Endodontinis (dantų šaknų kanalų) gydymas
DANTŲ ŠAKNŲ KANALŲ GYDYMAS
Dauguma pacientų išgirdę, jog bus reikalingas endodontinis gydymas, išsigąsta, jiems kyla daugybė klausimų: ar būtinas toks gydymas, ar tai sudėtinga procedūra, ar skaudės, kiek tai užtruks ir pan.
Endodontinis gydymas – tai dantų šaknies kanalų išvalymas. Kilus infekcijai ar patyrus traumą, šaknies kanale esantį nervą paveikia mikrobų sukeltas uždegimas. Todėl dantis tampa jautrus karščiui arba šalčiui, ima skaudėti, ar net pakinta jo spalva. Taip pat gali patinti dantenos ar šalia esantys dantys tapti jautrūs. Todėl endodontinis gydymas yra tiesiog būtinas jei norite išsaugoti dantį, nes priešingu atveju jį teks išrauti.
Kanalų gydymo eiga:
- Nuskausminimas (jei reikalinga), ertmės atvėrimas, vaistų uždėjimas.
- Kanalų cheminis ir mechaninis paruošimas – platinimas ir valymas specialiais instrumentais, plovimas cheminiais tirpalais, į kanalų sistemą įvedami medikamentai uždegimui ar infekcijai gydyti.
- Kanalų užpildymas specialia plombine medžiaga (gutaperča).
- Danties vainiko defekto atstatymas, parenkamas pagal pažeidimo lygį – plombavimas arba danties protezavimas.
- Endodontiškai gydytus dantis dažniausiai rekomenduojama protezuoti, nes dantų restauracijos ne tik atkuria kramtymo funkciją, bet ir užtikrina tvirtumą.
Visas dantų šaknų kanalų gydymas atliekamas jo eigą kontroliuojant rentgeno nuotraukomis. Mūsų odontologijos klinikoje naudojama skaitmeninė rentgeno sistema, kurios dėka sumažinama spinduliuotė, o gydytojas turi galimybę nuotrauką apžiūrėti ir kompiuterio ekrane.
Standartiškai kanalų gydymas užtrunka 2- 4 savaites, nes reikia išlaikyti medikamentus tam tikrą laikotarpį, siekiant tinkamos šaknų kanalų dezinfekacijos.
Gydymo eigoje galimos įvairios reakcijos- maudimas, pakilimo jausmas, lengvas skausmas ypač gydymo pradžioje, kol nurimsta uždegimas.
DANTŲ ŠAKNŲ KANALŲ PERGYDYMAS
Gan dažnai nuėmus senus protezus nuotraukos parodo, kad reikia pergydyti dantų šaknų kanalus, ypač jei gydyta buvo prieš 10- 20 m., naudojant senas metodikas ir nematuojant šaknies ilgio.
Kodėl reikalingas pergydymas, jei žmogus nieko nejaučia ir jam neskauda?
Gydant kanalus yra būtinas pilnas nervo pašalinimas ir išvalymas visame šaknies ilgyje. Jei nepasiekiamas visas šaknies ilgis, šaknyje gali likti dalis nervinių ir/ ar uždegiminių audinių, o tai gali tapti uždegimo žandikaulyje priežastimi.
Negydant lėtinių židinių jie bet kada, esant palankiomis sąlygomis, gali pereiti į aktyvią formąskaudėti, tinti ir pan. Tuomet gydymas tampa skausmingesnis ir ilgesnis, nei gydant lėtinę formą,
Net ir nedidelis lėtinis židinys vieną dieną vistiek pereis į aktyvią formą- todėl gydyti tokius dantis yra būtina.
Dantų šaknų kanalai yra pildomi specialia, elastine, tam skirta medžiaga- gutaperča. Anksčiau tam buvo naudojami įvairūs cementai, kuriuos nustota naudoti, paaiškėjus jų dideliems trūkumams ir neilgaamžiškumui. Taip pat nebuvo naudojami apekso lokatoriai- specialūs prietaisai tiksliam ilgio matavimui, nebuvo atliekamos rentgeno nuotraukos įsitikinti, kad gydymas buvo sėkmingas.