Malonus bendravimas Graži šypsena Laiminga šeima Padėka už priežiūrą

Vaikų odontologija

Burnos sveikata reikia rūpintis nuo pat mažens- jau išdygus pirmajam dantukui, jį reikia kruopščiai valyti, formuoti burnos higienos įgūdžius nuo pat pirmųjų vaikučio dienų.

Klinikoje dirbantys odontologai mažiesiems pacientams:

  • padeda vaikui jaukiai jaustis sėdint gydytojo kėdėje;
  • atlieka profilaktinę apžiūrą;
  • moko  taisyklingai valytis dantukus;
  • nuvalo dantukus abrazyvine pasta ir sustiprina juos fluoro laku;
  • plombuoja pieninius ir nuolatinius dantis;
  • gydo dantų kanalus;
  • atlieka profilaktinį dantų vagelių padengimą silantais.

 

Viena dažniausiai ankstyvajame vaikų amžiuje užklumpanti bėda – buteliuko ėduonis arba pavienių pieninių dantų kariesas. Šių pažeidimų priežastis – saldžių gėrimų, daug angliavandenių turinčio maisto vartojimas ir prasta burnos higiena – (nenuvalomas susikaupęs apnašas). Šiame apnaše esantys mikroorganizmai skaido angliavandenius ir išskiria rūgštis, kurios žaloja danties audinius. Norint išvengti šių problemų, būtina labai gera burnos higiena.
Vaiko burnos higienos įgūdžiai turi būti formuojami nuo mažų dienų. Iki 6-7m. dantis vaikams padėti išsivalyti turėtų suaugusieji. Tol, kol vaikas nemoka rašyti, jo rankų judesiai nėra pakankamai koordinuoti. Be abejonės, turėtume nepamiršti, kad vaikams didžiausias autoritetas – tėvai, tad jų higienos įgūdžiai taip pat turėtų būti puikūs.

 

Pieninių dantų priežiūra

Pirmuosius išdygusius dantukus reikia valyti drėgna marle ar kitu švariu audiniu, geriausi – po kiekvieno maitinimo.
Išdygus pieniniams dantims, vaiką reikėtų stengtis atpratinti nuo maitinimo naktį motinos pienu arba saldžiais mišinukais. Apskritai, saldžių gėrimų, pvz., saldintos arbatos, kompoto, kisieliaus reikėtų vengti.
Paaugusiems vaikams nereikėtų leisti užkandžiauti visą dieną, o jei jau taip atsitinka, valyti dantukus po kiekvieno užkandžio. Kai išdygsta pieniniai krūminiai dantys, galima vaikutį pratinti prie dantų šepetėlio.
Suėjus2-3m., galima vartoti dantų pastas be fluoro. Pastos dozavimas – ant šepetėlio reikėtų užspausti mažojo vaiko pirštelio nago dydžio dantų pastos kiekį.

 

Pastoviųjų dantų priežiūra

Iki maždaug 7 metų (kol vaikas išmoksta rašyti), valyti dantis vaikučiui turėtų padėti tėveliai. Vėliau, nors vaikai ir teigia gerai išsivalę dantis, rekomenduojame patikrinti. Dažnai dantų valymo procedūra mažiesiems labai nepatinka ir jie jos bando išvengti arba ją simuliuoti.
Išdygus pirmiesiems nuolatiniams krūminiams dantims (apie 6-7m.), rekomenduojame šiuos dantis dengti silantais (tai speciali plombinė medžiaga, kuria užpilamos gilios nuolatinių dantų vagelės, kad jie nesugestų).
Rekomenduojame nelaukti, kol dantis išdygs pilnai, nes ką tik išdygusių dantų emalis nėra pilnai mineralizuotas ir labai lengvai pažeidžiamas, tad geriausia, jei atvyktumėte pas gydytoją tik išdygus nuolatiniams dantukams.

Patarimai tėveliams kaip elgtis prieš apsilankymą pas gydytoją odontologą:
Prieš eidami pas gydytoją odontologą, nenuteikinėkite vaiko, kad jam neskaudės ar kad jam „nieko nedarys“. Tai vienos dažniausiai daromų tėvelių klaidų. Kai vaikas ateina nusiteikęs neišsižioti, nes „jam nieko nedarys“, jis ir neišsižioja. Kai jis mano, kad jam neskaudės ir jam suskausta, jis išsigąsta ir nustoja bendradarbiauti.
Pirmą kartą einant pas gydytoją odontologą nuteikite vaiką, kad reikės išsižioti, nes gydytojas norės apžiūrėti ir suskaičiuoti dantukus.
Leiskite gydytojui odontologui bendrauti su Jūsų vaiku ir Jums nereikės jam meluoti ar pasakoti nebūtų dalykų.
Patys eidami pas gydytoją odontolgą pasiimkite vaiką kartu- taip lengviau vaikas pripras prie odontologijos klinikos atmosferos.
Nelaukite kol vaikui suskaus dantukas, ateikite anksčiau, nes skaudant dantuką sunku rasti bendrą kalbą ir procedūros tampa kur kas skausmingesnės.
Nenusivilkite, jei vaikas pirmo vizito metu nesileido gydomas, kartais pirmas vizitas būna skirtas susipažinimui, siekiant vaiko bendradarbiavimo ateityje- juk atėjote ne tik vienam kartui, ateityje teks lankytis vėl, todėl svarbu neišsigąsti vizito.

 

Vaikų dantų ligos, gydymas

Jei pastebėjote, kad pakito pieninio dantuko spalva, kad vaikui valgant skauda, būtinai atvykite pas gydytoją odontologą. Pieninius dantukus būtina gydyti!
Negydomų pieninių dantų pasekmės gali persekioti visą likusį gyvenimą – gali būti pažeistos nuolatinių dantų užuomazgos. Dėl karieso komplikacijų pieninį dantį gali tekti pašalinti, o jei tai bus atliekama anksti, tai gali neigiamai paveikti nuolatinių dantų sąkandį ir vaiko išvaizdą visą likusį gyvenimą.
Dantų kariesas gali įtakoti vaiko mitybą, mažylis gali pradėti kompleksuoti dėl savo išvaizdos. Be to, kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo didesnė tikimybė, kad atliekamos procedūros bus ne tokios skausmingos ir nemalonios.

 pien

SVEIKŲ DANTUKŲ ATMINTINĖ
Amžius Kas vyksta? Kaip elgtis? Ko mokytis?
0-2 metai Pirmieji pieniniai dantukai pasirodo apie šeštąjį mėnesį. Rekomenduojama riboti naktinį maitinimą. Apsilankyti pirmą kartą pas gydytoją odontologą burnos ištyrimui ir dantų ligų rizikos įvertinimui. Jau patį pirmąjį dantuką pradėti valyti ryte ir vakare. Pratintis prie dantukų valymo rutinos.
3- 5 metai Jau išdygę visi 20 pieninių dantų. Pieniniai dantukai svarbūs valgant, kramtant ir kalbant. Jų būklė turi įtakos būsimiems nuolatiniams dantims. Dieną vengti užkandžiauti. Prieš miegą, išsivalius dantis, galima atsigerti tik vandens. Svarbu vaiką mokyti patį valyti dantis. Tačiau iki septynerių metų vaikams dantis turi valyti tėvai. Reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą. Dantis valytis dvi minutes du kartus per dieną su fluoro turinčia dantų pasta.
6- 9 metai Pradeda kristi pieniniai ir dygti nuolatiniai dantys. Šeštaisiais metais išdygę krūminiai dantys yra itin pažeidžiami ėduonies. Kai yra pieninių ir nuolatinių dantų, juos valyti sunkiau. Svarbu kruopščiai išvalyti visų dantų paviršius, ypač sunkiau pasiekiamas vietas. Išdygus nuolatiniam krūminiam dančiui, rekomenduojama jo duobeles ir vageles padengti silantu. Reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą. Ypač kruopščiai valyti dygstančius nuolatinius dantis. Mokyti taisyklingos mitybos, neužkandžiauti. Tėvams tikrinti, ar vaikas kokybiškai išsivalo dantis.

 

pien

Tėveliai! Nepamirškite, kad Jūs, gydytojas odontologas ir mažasis pacientas turite būti viena komanda!

Mūsų visų tikslas – sveikas ir laimingas mažasis pacientas.

Visos teisės saugomos. © 2011-2016 UAB "LAUDENTA" Login | Pagrindinis


Dėl geresnės UAB Laudenta paslaugų kokybės naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau, patvirtinate, kad sutinkate su slapukais.