Periodonto ir burnos gleivinės ligų gydymas
Sveika burnos gleivinė ir dantenos – tai vaizdas, kurį kiekvienas norėtume kasdien matyti valydami dantis. Sveika gleivinė ir sveikas periodontas – lemia kiek ilgai išsaugosime savus dantis.Burnoje mes matome tik pusę danties – jo vainikinę dalį, kita pusė – šaknys, yra žandikaulio alveolėje, šias dvi struktūras jungia periodontas, kuris palaiko danties šaknį žandikaulyje. Pažeidus periodontą mažėja danties stabilumas žandikaulyje.
GINGVITAS
Gingivitas – bakterinės kilmės dantenų uždegimas, kuris prasideda palaipsniui ant dantų kaupiantis minkštoms dantų apnašoms, kurios vėliau mineralizuojasi , sudarydamos kietus dantų akmenis. Jo metu dažniausiai pažeidžiami tik minkštieji audiniai .Tiek minkštame apnaše, tiek kietame sudaromos palankios sąlygos įvairių bakterijų kolonizacijai ir dauginimuisi.
Pagrindinis gingivito požymis - kraujuojančios ir paraudę dantenos, dažniausiai aiškiai matomas rausvas ruoželis prie dantų kaklelio, taip pat blogas kvapas iš burnos, nors laikomasi asmeninės dantų higienos.
Gingivitas dažnai pasireiškia paaugliams ir nėščiosioms dėl hormonų pusiausvyros pokyčių, tačiau, susinormalizavus hormonų sistemai, procesas neprogresuoja ir taikant profilaktikos priemones nemalonūs pojūčiai išnyksta.
Gingivitas gydomas šalinant jo atsiradimo priežastis –šalinant apnašas ir akmenis, atliekant profesionalią burnos higieną, koreguojant asmeninę burnos higieną pvz.: įtraukiant burnos skalavimo skysčius ar tarpdančių siūlo naudojimą.
Ilgai negydomas gingivitas gali tapti paradontozės priežastimi.
PERIODONTITAS
Periodontitas yra įsisenėjęs lėtinis dantenų uždegimas. Jis priskiriamas vienai dažniausių burnos gleivinės ligų. Dėl bakterijų, esančių dantų apnašose, išsivysto uždegimas, galintis išplisti į apydantį ir aplink esančius kaulinius audinius. |
|
Ligos eigai įtaką darantys veiksniai:
- Prasta burnos higiena;
- Kietasis ir minkštasis apnašas;
- Bendrosios medicininės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas;
- Paveldimi veiksniai;
- Antsvoris, netaisyklinga mityba;
- Harmoniniai svyravimai, pvz., nėštumas ar menopauzės laikotarpis;
- Padidėjęs stresas.
Periodontitas yra dažniausia danties praradimo priežastis asmenims virš 35 metų. Nustatyta, kad net apie 80% vyresnių, nei 30 metų žmonių turi skirtingo laipsnio periodontitą (parodontozę). Dažniausiai šis susirgimas nesukelia skausmo, progresuoja lėtai, todėl daugelis žmonių kurį laiką net nežino, kad juo serga.
Pagrindinė periodontito priežastis - kietasis ir minkštasis apnašas ir jame esančios bakterijos.
Minkštasis apnašas, jo nepašalinus, mineralizuojasi ir sukietėja, susiformuoja akmenys.
Akmenys nenuvalomi šepetėliu, juos turi pašalinti gydytojas odontologas arba burnos higienistas su specialiais instrumentais.
Akmenys ir juose esančios bakterijos ardo dantenas, prasideda dantenų uždegimas. Dantenos parausta, paburksta, kraujuoja, bakterijos patenka gilyn į periodontą, pradeda irti žandikaulio kaulas, susidaro dantenų kišenės, apsinuogina danties šaknis. Dėl to atsiranda dantų jautrumas prie dantenų.
Apnašas ir akmenys pripildo kišenes, procesas apima vis gilesnius audinius. Susirgimui pažengus, sveiki dantys pradeda judėti, paspaudus dantenas ne tik kraujuoja, bet ir gali pasirodyti pūlių, o vėliau dantys prarandami.
Reguliariai atliekant profilaktines procedūras, profesionalią burnos higieną ir burną skalaujant gydomaisiais skysčiais, parandontozę galima kontroliuoti ir dar ilgai išlaikyti savus dantis burnoje.
Parandontozė yra lėtinis gleivinės susirgimas, todėl progresuoja lėtai, būdingi paūmėjimo periodai- kai pacientui atrodo, kad skauda visą burną ir visi dantys „pakelti“.
Dažnai tai būna susiję ir su metų laikų kaita- rudenį ir žiemą sulaukiame daugiau pacientų su tokiais nusiskundimais.
Burnoje gyvenančių bakterijų sunaikinti neįmanoma, bet kontroliuoti jų kiekį ir padaromą žalą- galima. Todėl jei sergate paradontoze profilaktiškai lankytis pas dantų gydytoją Jums reikėtų dažniau nei kitiems pacientams, t.y. 3- 4 kartus per metus.
Mūsų klinikoje profesionaliai atliekamos visos procedūros, skirtos periodontui gydyti:
- Profesionali burnos ertmės higiena;
- Dantenų kiuretažas;
- Chirurginis periodonto ir dantenų ligų gydymas ( gingivektomijos, lopo operacijos);
- Chirurginis danties vainiko ilginimas;
- Chirurginis dantenų atsitraukimo (recesijos) gydymas;
- Periodonto kaulinių defektų korekcija ( kaulinių sustorėjimų pašalinimas, nuosavo ar dirbtinio kaulo įsodinimas ).
Parodontozė yra beskausmė liga, todėl pacientai dažnai kreipiasi į gydytojus odontologus, kai liga jau būna smarkiai progresavusi. Tuomet gydymas yra sunkus ir ilgas. Būtina profilaktiškai lankytis pas gydytoją odontologą, kad šis laiku pastebėtų paradontozę ir skirtų atitinkamą gydymą.